Alfa Stelvio, Audi Q5, Range Rover Velar Volvo XC60 Testy – SUV czterodrogowy bitwa w Middle-heavyweight

Co może Alfa, Audi i Volvo w SUV klasy średniej? I w jaki sposób mieszany Range Rover z nowym velar z tam? Cztery ekskluzywnych wysokiej nogami przyjaciół w teście porównawczym.

Volvo XC60, Audi Q5, Alfa Romeo Stelvio i Range Rover Velar musiał wykazać się w naszym teście porównawczymVolvo XC60, Audi Q5, Alfa Romeo Stelvio i Range Rover Velar musiał wykazać się w naszym teście porównawczym Źródło: mobile.de

Tannisby - O zbyt mały wybór naprawdę nie można narzekać. Osób poszukujących SUV, jest jeden. Przez większość producentów w niemal każdym segmencie. W połowie 2017 roku ogłoszono przedłużenie. Volvo, nowy przyszedł XC60, Audi Q5, nowa. Nowa marka w klasie: Alfa Romeo z Stelvio.

Wszystko kopać w tak zwanym segmencie premium. podobny do Nowy Range Rover Velar. Pasuje do jego 4,80 m długości i ceną wywoławczą ponad 56.000 euro, ale naprawdę nie w klasie średniej. W górnej klasy, ale jeszcze nie teraz.

Czy welarne oferuje więcej niż Audi, Alfa i Volvo? Czy Stelvio może odkupić obietnicę sportowej Alfa Romeo? Iw jaki sposób nowe XC60 sugeruje? Wszystko, co można przeczytać w naszej dużej porównaniu quad.

Rozstaw osi velar 2.87 m długość 4,80 m zewnątrz jest Rozstaw osi velar 2.87 m, długość zewnętrzna jest 4.80 m Źródło: mobile.de

przestrzeń | wymiary | Trunk | ciało

4.80 m jest dużo dla średniej wielkości SUV. Mennic części miękkiej długość bezpośrednio korzyści dla całego tułowia: Ponad 670 litrów w zakorkowanej tylnym siedzeniu - jest ogromna. z do 1.730 litrów Maksymalna bije konkurencję o prawie 200 litrów, Volvo aż 300 litrów.

okrągły 1,430 litrów Maksymalna objętość w XC60 są dobrze poniżej średniej w segmencie, w 505 zamknięto tylne siedzenie będzie dobrze. Po tym wszystkim, Volvo to jedyny samochód w porównaniu, która posiada całkowicie płaską plony cargo, po złożeniu oparcia. Dla wszystkich innych, to wzrasta nieznacznie. Poziom wyników w dowolnym miejscu.

Tylne siedzenie jest odblokowany, gdy kandydat albo z bagażnika lub drzwi bocznych. Wyjątkiem velar: puszki płasko tylko przez boczne drzwi. To również wymaga dużo siły. W Stelvio trzeba pomóc po odblokowaniu oparcia. Volvo rozwiązuje najlepsze: Tutaj oparcie fałdy elektrycznie. Wcześniej zagłówki krotnie również eleganckie. Jednak to kosztuje dodatkową opłatę.

W Audi Q5, dźwignie działają w bagażniku, gdy mogła przerwać w dowolnym momencie. Niegodny dla segmentu. Z funkcjonalnego punktu Q5 dla większości. Tylne siedzenia można przesuwać, oszpecić swój odpoczynek w tilt.

Przestrzeń na tylnym siedzeniu wypada podobnie do Alfa i Audi. Kto nie jest zbyt duża (1,75 m w tym przypadku), znajdzie mnóstwo miejsca za podobnych krótkich kierowców. Dwie ręce pozostają między kolanami i na przednim siedzeniu, kilka cali do dachu. Welarna oferuje w obu kierunkach około jedną trzecią więcej. Długi rozstaw osi (2,87 m) opłaca. Volvo ma tylko jeden centymetr mniej i utrzymuje luźne z. On jest jedynym w teście poprzecznym silnika. Przednia oszczędność miejsca, można poczuć tyły.

Na pierwszy rzut oka, Stelvio jak we wnętrzu. Przy bliższym zbadaniu, słabości ujawniają szczegółów Na pierwszy rzut oka, Stelvio jak we wnętrzu. Przy bliższym zbadaniu, źródło słabości ujawnił szczegóły: mobile.de

wnętrze | przetwarzanie | materiały

Alfa ma trudny czas. Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze od wewnątrz. Konstrukcja wygląda Sportowy, miękkiego tworzywa sztucznego, wystrój drewna pięknego. Szorstka struktura na desce rozdzielczej przypomina wytrzymałej skóry. Szczegółowo pokazać słabości: Dźwignia zmiany biegów wygląda tanio, Panele w drzwiach umieścić zbyt dużo twardego plastiku dla segmentu. System Infotainment tylko ładnie wygląda, tak długo, jak to się skończy.

Wszyscy zawodnicy mogą zrobić lepiej. Audi dostarcza słabości. Powierzchnie czuć wszystko dobrze i wyglądać. Jednakże, przyciski mogą być walentna szczegółowo i dać trochę więcej wagi. To również daje ten sam błąd co Stelvio: w podszewce drzwi chodzi pod wykończeniowych drewna, z twardego tworzywa sztucznego dalszego. Dopiero potem znowu z Alcantary.

W Volvo XC60, nie ma czegoś takiego. Jasne zbudowany Volvo Plastik w drzwiach, ale czuje się miękka. Na desce rozdzielczej samochodu testowego zaciśnięty nawet skóry. Nie ma takiego standardu, ale baza odniesienia jak również nas w Volvo. Pomalowane powierzchnie wydają się przyzwoite, ale nie szlachetny. Drewno wystrój już.

Range Rover jest odtwarzany podczas porównywania materiałów w wyższej ligi. Nic dziwnego: Mogliśmy go teraz jeździć tylko w pierwszej edycji. Który jest nadziewane z wszelkiego rodzaju gadżetów, które zniekształca porównanie. Na przykład, podsufitki jest wyłożona zamszu Elementy dekoracyjne wykonane z węgla. W „luksusowy pakiet 2” (inaczej 2.808 EUR) przynosi Windsor skóra na desce rozdzielczej, kierownicy i tapicerka drzwi.

Dwie duże 10-calowe wyświetlacze w konsoli środkowej, dostępne w standardzie. Działają one prawie hiper nowoczesny i bardzo elegancki. Jednak małe niedociągnięcia w przetwórstwie są zauważalne. Mechanizm otwierania konsoli środkowej czuje chwiejny na przykład. A w bagażniku to koniec z pięknem. Jednak, podobnie jak niemal wszyscy kandydaci tylko filcowane materiałów i pokryw nieco wietrznie. W Audi najpiękniejszy dywan, drugi trzy ruch na podobnym poziomie jest.

Oprócz wysokiej rozdzielczości Mäusekino Range Rover velar przynosi największe kompetencje off-road w porównaniu z Oprócz wysokiej rozdzielczości Mäusekino Range Rover velar przynosi największe kompetencje off-road w porównaniu z Źródło: mobile.de

infotainment | radio | łączność

Oczywiste jest, że najbardziej nowoczesne wrażenie sprawia velar. Dwa duże wyświetlacze dotykowe są bardzo zbliżone do iPada. Górne działa podczas uruchamiania z deski rozdzielczej lekko do przodu, na dole ma szczególnie sprytnych koła obracające: zmiana jego funkcji w zależności od wybranej pozycji menu. Tak, aby naprawić z tego samego przycisku, temperatura, przy której wybiera się tryb jazdy w drugim menu. Wielki. Ale ogólnie dość skomplikowane.

Nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu z samochodem włączenia nas dokładnie. Że Range Rover gniazda USB 3.0, a nawet Port HDMI w podłokietniku umieszczone, ale przemawia za wysokich wymagań w zakresie funkcjonalności.

Volvo i Audi, jednak również po prostu o wszystko, czego potrzeba. Chyba trzeba USB 3.0 i HDMI. Praca w Volvo uda intuicyjny, Audi trzeba więcej zapoznawcze. Funkcjonalnie lewej do życzenia przy użyciu odpowiedniego wyposażenia. Apple i Android carplay samochód dostępny, Navi można pobierać informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Urządzenia cyfrowe przynosi XC60 w standardowego wyposażenia Momentum, z którym Audi zwłaszcza za 500 euro (plus system nawigacji).

Alfa nie ma tego rodzaju. Komputer pokładowy z ekranem 7-calowym jest największe uczucie. Do 250 euro ekstra w super sprzętu. System infotainment również tylko ładnie wygląda, tak długo, jak to się skończy. Projektanci mają integruje pięknie w desce rozdzielczej. Grafik wiedział otwarcie, programiści utrzymane były krótkie. Co trochę Alfa Połącz się Funkcje zapewnia, może być również obsługiwany słabo i źle odczytać.

Z regulowanym zawieszeniem pneumatycznym, Volvo XC60 sprężyn wygodne Z regulowanym zawieszeniem pneumatycznym, Volvo XC60 sprężyn wygodne źródło: mobile.de

bezpieczeństwo | systemy wspomagania

Trochę nudne Wygląda na Alfa z systemów pomocowych. W bazie znajduje się hamulec awaryjny miasto z detekcją ruchu kołowego i ostrzeżenia niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Blind Spot Warner i asystent świateł drogowych jest dostępne jako dodatki w pakiecie. znaki drogowe lub system wykrywania senności nie oferuje Alfa. Ponadto, nie ma uchwyt utwór własny kierownicy. W konsekwencji, asystent korku brakuje. Po tym wszystkim: Odległość rejs oferuje Alfa za 1200 euro dodatkowych. Reflektory LED brakuje w ofercie, ksenon z zakrętów i Abbiegeleicht kosztuje 1400 euro.

Volvo jest dobrze naprzód tutaj. Nawet podstawowe wyposażenie Momentum XC60 aktywnie pomaga utrzymać tor, ostrzega kierowcę, gdy spada zainteresowanie i pomoc przez interwencję kierownicy tutaj, aby nie wpaść nadjeżdżających pojazdów. Rozpoznawanie ruchu znak, są także standardowe, jak również automatyczne, stałe wyhamować samochód, aby uniknąć dalszego po kolizji. W przeciwieństwie do modeli 90 ale brakuje w bazie „Assist Pilot”, umożliwia wspomaganego jazdy do 130 km / h. Volvo wzywa do 1750 euro dodatkowych.

Ponieważ system śledzi nie bardzo dobre i irytujące zbyt dużo interwencji kierujących, można zrobić bez niego. Jednak Volvo łączy Intellisafe go otaczają. Tutaj Blind Spot Warner jest włączone i krzyż ruch Warner na odwrocie z parkingów i łagodzenia skutków tylnym.

Asystent stopniu w Audi jest podobna pod względem wielkości. Q5 automatycznie hamulec dla pieszych w mieście, ostrzega, gdy do bliskiej odległości i kierowcę w zmęczenia. Więcej pomocnicy kosztować ładunek: Aktywny uchwyt utwór, na przykład rozpoznawania znaków drogowych, a nawet tempomat. Za 1640 euro można uzyskać z „Tour pakiet assistance” większości kreatorów, które są przydatne w podróży (Adaptive cruise control, asystent korku, rozpoznawania znaków drogowych, etc.). Kolejny pakiet obejmuje rzeczy, od tego, jak krzyż ostrzegawczy ruchu, Czujniki parkowania i innych systemów, które ułatwią życie w mieście. Ogólnie rzecz biorąc, jeden kończy się z więcej niż 3.000 euro.

Range Rover jest ograniczona w bazie głównie na hamulcu awaryjnym. W sprzęt S lusterka aparatu przychodzi do SE dodaje ostrzeżenie zmęczenie, rozpoznawania znaków drogowych i Adaptive Cruise Control. HSE następnie obejmuje pełny pakiet z uchwytami śladowych, dżem ruchu asystent, Blind Spot Warner i Einparkpilot. Wszystko Kreator koszt na dwóch działkach około 3700 euro.

standardem w Alfa Romeo Stelvio 2.2 D kładzie osiem-biegowa automatyczna standardem w Alfa Romeo Stelvio 2.2 D kładzie osiem-biegową automatyczną źródło: mobile.de

jazdy | silnik | transmisja

Defiance dyskusja napędowy: silnik wysokoprężny z około 2,0 litra przemieszczenie jest wciąż częścią oferty rdzenia w SUV średnich. Pomimo dużej budowie i dużej masie pozwalają one dość umiarkowane spożycie. I tyle parowy do prawidłowego działania. Nasi kandydaci testy nie pasują w 100 procentach. Welarna nawet wypada całkowicie, bo jak Początkowo Edition początkowo tylko z 3,0 litra V-6 z silnikiem wysokoprężnym były dostępne (w tabeli mamy napędowy klasy poziomu wymienione).

Musimy zatem ignorować V6 o mocy 300 KM i 700 Nm momentu obrotowego w tym porównaniu. Nawet jeśli jest to trudne. Dzięki kremowej dostawy mocy i jedwabisty dźwięk młodsi koledzy nie może nadążyć, oczywiście.

Volvo jest najpotężniejszym pozostałej trójki. Alfa nie może zależeć tak. Ani odczuwalne nawet na papierze. odczuwa w sobie energicznie spontanicznie reaguje na gaz i naprawdę popycha we wszystkich sytuacjach dużą ilością momentu obrotowego do przekazywania osiem prędkości. Że bardzo dobrze harmonizuje sposób z silnikiem.

Alfa ale waży mniej. Można go poczuć. On idzie do przodu co najmniej tak dobry w sprincie do 100 km / h, to bije XC60 nawet znacznie. Akcelerator zapewnia niewielki opór i odpowiada bezpośrednio. Automatyczne akcji w trybie dynamicznym nawet całkowicie odwraca się i zamienia nawet w normalnej pracy szybko do sportowego stylu jazdy jednym.

Pole 8-biegowa w Volvo przełącza dyskretne i szlifowane. Delikatnie, szybko, ale nie tak nachalni jak w Stelvio. Czyni to tak, Alfa daje SUV sportowy charakter, Volvo XC60 stawia wpływ na komfort. D5 AWD działa również dlatego wiele za duża. D4 AWD z 190 KM i 400 Nm dobrze.

190-moc wysokoprężny połączono z 7-szybkości przesyłania podwójnego sprzęgła w samochodzie testowym przełącznik strony jest dostępne 190-konny diesel został połączony z 7-biegową skrzynią biegów o podwójnym sprzęgle w samochodzie testowym, przełącznik ręka jest dostępne źródło: mobile.de Q5 spada przed silnym XC60 i Stelvio jasne, ale zapewnia również wystarczającą moc. Ponadto TDI 2.0 idzie cicho. sobie na pełnym gazie, to nie brzmi nieprzyjemne, idealny do codziennego drogi słychać prawie nic z czterocylindrowego. Podobnie jak w XC60. Volvo diesel także weggedämmt wielki, poziom hałasu Audi i Volvo nic nie daje.

Alfa odgrywa outsidera ryk. Silnik zawsze słyszalne szumy. Kiedy ktoś wejdzie to, że jest głośny. Przecież on nie brzmi jak wolny twarde i surowe, ale piękne, co sprawia, że ​​objętość trochę bardziej komfortowe. Więcej izolacja mogłaby ona jednak tolerowane.

Konsumpcja Alfa ma się dobrze. Na naszym torze testowym Stelvio zakończyła się tuż ponad sześć litrów. słabszy Audi spędził trochę mniej niż sześć litrów. Im silniejsze Volvo niestety, dużo więcej. Około siedmiu litrów zbyt dużo ze względu na torze testowym z głównie umiarkowanych prędkościach autostradowych i niektórych lokalnych poprzez ruch. W szczególności: Nawet welarne z 3,0-litrowy V6 podcięcia XC60 znacząco.

Obróbka | podwozie | kierownicy | wygoda

Audi Q5 Volvo XC60 były oba wyposażone w regulowane zawieszenie pneumatyczne. Drobny dodatkowy, który kosztuje około 2000 euro w Audi, Volvo prawie 2300 euro. Pieniądze mogą być opłacalne. SUV często cierpią z powodu słabej komfortu jazdy i trochę zawiesiny sucha. Obaj nie. Połknąć bez krawędzi zarzutu, wstrząsami i wybojów. W trybie dynamicznym, to dokręcić trochę, ale nadal znośne.

Perforowany, pięknie szyte i dwa kolory: skórzane fotele są w standardzie Velar First Edition Perforowany, pięknie szyte i dwa kolory: skórzane fotele są w Velar First Edition standardowe źródło: mobile.de welarna nie wypływa tak gładka. To jest standardowo wyposażony w adaptacyjne zawieszenie, powietrze, nie ma nawet za dodatkową opłatą. On jest dość wygodne i tak, jeden lub dwa obroty mogą być odczuwalne jeszcze bardziej widoczne niż w Q5 lub XC60.

Stelvio czuje całkowitą hemdsärmeliger. On nie rzuca tak niewzruszony wybojów lub progów zwalniających, wystarczający komfort, podwozie i tak. Wyczuwa, że ​​Alfa porównaniu jest najłatwiejszy. On nie ma aż tak napięte sprężyny i amortyzatory, aby utrzymać w ryzach konstrukcję. Tak więc wydaje się bardziej wiążąca i łączna chyży niż pozostałych trzech.

Zwłaszcza welarne pojawia się ciężki i duży. Reżyseruje twarde i nie bardzo emocjonalny. W Volvo też nie czuję się w kierownicy, ale waga jest lepiej zarządzana. To sprawia, że ​​czułem się lżejszy niż on i zachęcał szybciej niż dróg odstraszyć go. więcej trochę łatwiej kieruje Audi. Ma tor więcej opinii.

I wtedy nie Stelvio: Zwrotnica przeznaczona jest bezpośrednio do centralnej pozycji, która wydaje się niemal nerwowy. w przeciwnym razie, to nie idzie SUV, nie tylko w tym porównaniu. To może działać zwinny i sportowy go od razu. Z jednej Stelvio wyskakuje tylko drogę na zakrętach. Więcej informacji na temat powierzchni drogi pozwala również w inny sposób przez nikogo. Na dłuższe wycieczki, ale bardzo bezpośredni (dla SUV) kierownicy mogłyby drażnić. Ale całkiem wyraźnie: Stelvio jest sportowcem wśród SUV-ów.

cechy | cena

Alfa Romeo bardzo uważnie śledziła Giulia konstrukcja Stelvio Alfa Romeo ma konstrukcję Stelvio ściśle zorientowany na Julijska Źródło: mobile.de Alfa chwali najlepszy Stelvio na prawie 40.000 euro. Następnie 150-konny diesel napędza go. Napęd nasz samochód testowy z 210-konny diesel i napędem na wszystkie koła jest już dostępne 48,500 €. Chodzi wyłącznie ze sprzętu „Super”. 18-calowe felgi aluminiowe, tkaniny i skórzane fotele, 2-strefowy klimat kontrola, czujnik deszczu i światła, tempomat i wydaje dźwięk parking na tyłach jest standardem. Ponadto, Radio Alfa Połącz z 6,5 calowym ekranem, mały port USB i Bluetooth.

Audi Q5 zaczyna się od 190 KM diesel, cztery koła i 7-biegową skrzynią biegów podwójnego sprzęgła na 47.000 euro. W przeciwieństwie do światła Alfa Xenon jest standardem. Jednak Q5 toczy się tylko na 17-calowych kołach i tylna klapa nie otwiera się elektrycznie (490 euro extra), fotele są obite tkaniną. już 125 euro są spowodowane przez czujnik światła i deszczu, Klimatyzacja automatyczna wykorzystuje tylko jedną strefę (3 strefy kosztuje 695 euro). Radio z wyświetlaczem 7-calowym (Bluetooth, USB) jest standardem. Niemniej jednak, kto znosi Audi o poziom alfa, kończy się z prawie 50.000 euro.

nasz Volvo XC60 D5 AWD wchodzi wyższa. To kosztuje co najmniej 53.000 €. Słabszy D4 AWD z 8-biegową automatyczną Alfa poziomie, ale przynosi wiele urządzeń z. 18-calowe standardowe, powietrze 2 strefy, LED reflektory asystent wiązki i tylne czujniki parkowania. Ponadto XC60 zawsze z wielkim systemie infotainment (9-calowy wyświetlacz, 10 głośników, 330 watt) nadchodzi. Na tylnej klapie zasilania konieczne jest zamówienie pakietu przestrzeni ładunkowej do 500 euro. XC60 jest więc tylko nieznacznie droższe niż Alfa - w nieco gorszej wydajności i jakiś lepszy sprzęt.

Cena kolec porównywana jest wyraźnie Range Rover Velar. 180-konny diesel zaczyna się 56.400 €. Niestety, sprzęt stawia cenę ledwo. Podstawowe wyposażenie jest o na równi z Volvo. Jedynym ale welarne zapewnia fabryczne zawieszenie adaptacyjne z Wankneigunskontrolle. Do tego można kredyt zasięg około 1000 euro. Tyle robi kontrolę przepustnicy Audi, Alfa, istnieją adaptacyjne amortyzator za 450 euro w połączeniu z pakietem sportowym na 800 euro. W Volvo, trzeba zrobić skok bezpośrednio do pełni adaptacyjnym zawieszeniem pneumatycznym do 2300 euro.

iść optycznie Volvo, Alfa, Audi i Range Rover SUV w ich bardzo różne sposoby iść optycznie Volvo, Alfa, Audi i Range Rover SUV w swojej bardzo różny sposób Źródło: mobile.de

Wnioski: Coś dla każdego

Obiektywnie, Alfa może w tym porównaniu nie rozerwać. Przecież on ma największy bagażnik z trzech krótszych SUV z maksymalnie 1600 litrów. Wykonanie i jakość materiału, hałasu, komfort i bezpieczeństwo funkcje są dostępne nie na poziomie drugim. Ale on jest zdecydowanie najbardziej zwinny i sportowy samochód w testach - nadal w zasadzie wadą jako SUV.

Volvo ma prawo do wygodnego samochodu kierowcy. Obsługa, atmosfera i (bezpieczeństwo) Sprzęt nadaje się do SUV i długich dystansach. Ale dynamika Audi jest tak samo wygodny szlak. drobne niedociągnięcia we wnętrzu niezgodną z dość wysoką cenę, która jest w podobny sposób jak powyżej, ale wyposażonego Stelvio.

Welarna jest zdecydowanie najdroższe. Ale on szeregi wielkości i atmosfera pół klasy wyżej konkurentów. Ultranowoczesny wnętrze i wyrazisty wygląd zewnętrzny zdecydowanie powinien znaleźć swoją grupę docelową. On również przynosi najlepsze możliwości off-road w fabryce. To jednak jest bardziej korzystne teoretycznej w tej klasie nie tylko w velar.

Dane średniej wielkości SUV

modelAlfa Romeo Stelvio 2.2 DAudi Q5 2.0 TDIRange Rover Velar D180Volvo XC60 D5
silnik2,14-l turbodiesel2,0 l Turbo napędowy2,0 l Turbo napędowy2,0 l Turbo napędowy
moc210 KM (154 kW) b. 3.750 U / min190 KM (140 kW) b. 3800-4000 U / min180 KM (132 kW) b. 4000 U / min235 KM (173 kW) b. 4000 U / min
moment obrotowy470 nm, b. 1.750 U / min400 nm, b. 1750-3000 U / min430 nm b. 1500 U / min480 Nm b. 1750-2250 U / min
napędNapęd na wszystkie koła, 8-biegowa automatycznaNapęd na wszystkie koła, siedem-szybkości S-TronicNapęd na wszystkie koła, 8-biegowa automatycznaNapęd na wszystkie koła, 8-biegowa automatyczna
0-100 km / h6,6 s7.9 s8,9 s7,2 s
prędkość215 kilometrów na godzinę218 kilometrów na godzinę209 kilometrów na godzinę220 kilometrów na godzinę
konsumpcja4,8 l / 100 km4,9 l / 100 km5,4 l / 100 km5,5 l / 100 km
emisja CO2127 g / km129 g / km142 g / km144 g / km
Długość / szerokość / wysokość4,69 m / s, 1,90 m / s, 1,67 m4,66 m / s, 1,89 m / s, 1,66 m4,80 m / s, 2,03 m / s, 1,67 m4,69 m / s, 1,90 m / s, 1,66 m
Rozstaw osi2,818 m2,819 m2,874 m2,865 m
tułów525-1600 litrów550-1550 litrów673-1731 litrów505-1432 litrów
waga1734 kg1845 kg1899 kg1990 kg
cenaod 48.500 eurood 47.000 eurood 56.400 eurood 53.000 euro

Od tej pory możemy wysłać nasze najlepsze wieści raz dziennie poprzez Whatsapp i Insta. Brzmi dobrze? Następnie przeczytać tutaj, jak można się zarejestrować. To zajmuje tylko 2 minuty.Like this post? Please share to your friends: